Bilde av Skrivekunst student

Debuterer med dikt 

På Buskerud Folkehøgskole fant Mathilde nøkkelen til språket sitt og fikk antatt sin første diktsamling.

Tidligere folkehøgskolestudent Mathilde Aase Bø (21) studerer nå lingvistikk i Bergen, samtidig som hun jobber med sin første diktsamling. Den ble antatt av forlag mens hun fremdeles var student ved Skrivekunst på Buskerud Folkehøgskole.

– Jeg fikk virkelig utviklet meg som skribent på Buskerud Folkehøgskole. De diktene jeg skrev mens jeg gikk der er i stor grad formet av det livet jeg levde der, forteller Mathilde.

Nøkkel inn til språk

Etter første semester begynte hun å utforske poesi og kjente at det var mye lettere for henne å skape en følelse, eller en scene, i et dikt enn i en vanlig tekst. Hun husker godt akkurat hvilken oppgave som ledet henne inn på poesi.

– Vi fikk en oppgave om å se en serie og skrive et dikt om det. Jeg så Chernobyl-serien og leverte inn tre dikt, og fikk ganske god tilbakemelding fra både klassen og lærer Ragnhild.

Læreren hennes er forfatter Ragnhild Eskeland, og hun husker hvordan Mathilde raskt ble en veldig god leser av andre, og var en engasjert student som det var gøy å følge.

– Da Mathilde først begynte, leverte hun tekster som lignet mange andre tekster, men jeg husker at nettopp den oppgaven var som å finne en nøkkel inn til Mathildes språk. Plutselig åpnet det seg et hav av tekst med stadig bedre kvalitet.  Det var så gøy å følge utviklingen hennes, og se hvordan hun etter hvert kunne hente inspirasjon fra alt, sier Ragnhild.

Samarbeider med Gyldendal

Rett over jul skjønte hun at Mathildes tekster måtte sendes inn til forlag, og hjalp studenten sin med struktur og hvilke forlag hun burde sende til. Mathilde endte med å sende inn de beste tekstene hun hadde skrevet i løpet av sine to år på Buskerud, cirka 60-70 sider.

Fra forlaget Gyldendal fikk hun som svar at «det hadde skapt stor begeistring i redaksjonen», og etter et møte med redaktøren ble de enige om at hun skulle jobbe med samlingen igjennom sommeren og sende inn et nytt utkast til diktsamling. I skrivende stund jobber Mathilde med det tredje utkastet til sin kommende diktsamling.

– Jeg lar det komme av seg selv og lar meg inspirere av det meste. Jeg kan skrive et dikt om ting som skjer blant venner eller noe som skjer i studiet. Jeg finner egentlig inspirasjon i alt og ofte historiske ting i sammenheng med nye. Jeg synes det er gøy å trekke store linjer i tid og tema gjennom små detaljer, smiler Mathilde.


ikkje ennå 

ei mor 

perestrojka og ambisjonar 

raud leppestift, ein sigarett i handa 

og eit fråverande blikk. 

ein són 

grafitt og uranium 

olabukser med hol sletne i knea 

ein altfor tynn jakke yvir oksli 

syklande ustødig på ein billig sykkel. 

“me hev ikkje råd til støttehjul” seier mora 

ho meiner eigentleg, “me tek oss ikkje råd.” 

sónen gret berre; det er vel det sama for han. 

mora lurar på om naboane fér med seg kor flink sonen hennar er. 

etter kvart kjem han til å falle 

hårdt 

men ikkje ennå. 

ikkje ennå. 


nedfall 

dalande som kjærleg kuleregn 

me vaksne smiler og ler 

medan borna lagar snøenglar, snølyktir 

medan me sit på snøtroner av snølygner 

dei treng ikkje vite at det berre er oske 

og me treng ikkje vite 

at det ikkje er oske eigong. 


666,667 

støv dryssande frå taket 

knasing som om sjølve jordi held på å gå i kne 

det utenkelege heve hendt. 

me tvingjar døra opp saman 

brenn oss på gloheitt stål 

styrke eller viljestyrke eller frykt; det er det sama 

på ordre om å kartleggja skaden går me ut på ein vaklevoren balkong 

hand i hand 

og 

det er 

ingenting 

der 

berre nåler på huda 

metall på tunga 

daud hengjande i lufti 

brennheit gift 

mareritt  

stanken av kjemikaliar 

berre ti tusund røntgen i timen 

berre seks hundre og seksti seks tusund seks hundre og sekstisju røntgenbildur 

og me veit begge 

at no er det slutt. 

for oss, 

for alle kameratane våre 

og for landet me kallar heime. 

men me veit óg 

at no ser me på noko som er større enn oss sjølve 

større enn noko 

for elden glødar blått og grønt og gult og kvitt og raudt og oransje 

som nordljos 

som stjerner 

ei hjarte 

eller ei sjel 

og eg held handa di hårdare 

fordi det nesten er litt nydeleg. 

Del innlegget: 

Facebook
E-post

Innholdsfortegnelse

Lurer du på noe?

Buskerud Folkehøgskole
Kongsbergveien 797
3322 Fiskum

eller send oss en e-post

Kontakt oss
GDPR